Koncert muzyki kameralnej
19 maja 2025 r., godz. 18.00
Muzeum Ziemi Lubuskiej, sala witrażowa
(al. Niepodległości 15, Zielona Góra)
wstęp wolny
Coroczny koncert muzyki współczesnej to już tradycja w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem, oprócz kompozytorek i kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań, zaprosiliśmy do współpracy także twórców i wykonawców z Ratyzbony.
W programie znalazły się kompozycje instrumentalne: utwory solowe i duety na skrzypce i wiolonczelę. Zabrzmią w wykonaniu Duo Skweres: Yui Iwaty-Skweres (Japonia/Austria/Niemcy) i Tomasza Skweresa (Polska/Austria/Niemcy).
Program koncertu:
Juliusz Karcz: Pas de deux na skrzypce i wiolonczelę (2024)
Daniel Toledo Guillén: Ballenas aladas na skrzypce i wiolonczelę (2025)
Monika Kędziora: Expergefactio na wiolonczelę solo (2020)
Rainer Stegmann: Paths for two na skrzypce i wiolonczelę (2025)
Agnieszka Zdrojek-Suchodolska: podróż na skrzypce i wiolonczelę (2025)
Katarzyna Kwiecień-Długosz: Sub sol(e) na skrzypce solo (2025)
Stanisław Leśniewski: Small Talk na skrzypce i wiolonczelę (2025)
Artur Kroschel: Limits na wiolonczelę solo (2025)
Tomasz Skweres: Seven Affects na skrzypce i wiolonczelę (2017)
Wykonawcy:
Yui Iwata-Skweres – skrzypce
Tomasz Skweres - wiolonczela
Serdecznie zapraszamy!
DUO SKWERES
Od 2016 roku Yui Iwata-Skweres i Tomasz Skweres koncertują jako Duo Skweres na arenie międzynarodowej w Niemczech, Austrii, Polsce, Japonii i Argentynie. Szczególnie ważną rolę w repertuarze duetu odgrywają dzieła z XX i XXI wieku. Oprócz „klasyków” tego składu – Duo na skrzypce i wiolonczelę Zoltana Kodaly’ego oraz Sonaty na skrzypce i wiolonczelę Maurice’a Ravela – zespół intensywnie poświęca się muzyce współczesnej i blisko współpracuje z kompozytorami, z których wielu dedykowało duetowi swoje dzieła, jak na przykład Paweł Hendrich, Mateusz Ryczek czy Daniel Oliver Moser.
Yui Iwata-Skweres
Yui Iwata-Skweres urodziła się w Tokio w Japonii i rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku pięciu lat. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie z wyróżnieniem na Tokijskiej Akademii Muzycznej Tokyo College of Music.
Od sierpnia 2013 roku mieszka i pracuje w Niemczech. Początkowo była praktykantką w Orkiestrze Opery Państwowej w Kassel (Staatstheater Kassel), a następnie pracowała jako zastępczyni koncetmistrza drugich skrzypiec w Operze w Ratyzbonie (Theater Regensburg), gdzie od września 2015 roku jest zatrudniona na stałe jako pierwsza skrzypaczka.
Oprócz pracy jako muzyk orkiestrowy, intensywnie zajmuje się muzyką kameralną, zwłaszcza jako współzałożycielka Insomnia Sextet z Ratyzbony oraz w duecie Skweres ze swoim mężem, kompozytorem i wiolonczelistą Tomaszem Skweresem, specjalizując się przede wszystkim w dziedzinie muzyki współczesnej.
W 2015 roku wystąpiła jako solistka z Filharmoniczną Orkiestrą Opery w Ratyzbonie, wykonując Koncert skrzypcowy Philipa Glassa. W 2016 roku wystąpiła z Koncertem skrzypcowym D-dur W.A. Mozarta z Południowozachodnią Filharmonią Konstancji.
Od zimowego semestru 2024 roku jest docentem na akademii muzycznej Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie.
Tomasz Skweres
Tomasz Skweres jest polskim kompozytorem i wiolonczelistą, mieszkającym w Wiedniu w Austrii i Ratyzbonie w Niemczech. Studiował oba kierunki na Akademii Muzycznej w Wiedniu – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.
W ostatnich latach centralną rolę w jego twórczości odgrywają dzieła orkiestrowe, wykonywane przez takie orkiestry jak Wiedeńska Symfoniczna Orkiestra Radiowa, niemieckie orkiestry Stuttgarter Kammerorchester i Münchner Kammerorchester czy Orkiestra Leopoldinum z Wrocławia. Jego kompozycje są regularnie wykonywane na festiwalach, takich jak Wien Modern, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, ISCM World New Music Days czy Festiwal Musica w Sztrasburgu, przez renomowanych interpretatorów, jak Kwartet Apollon Musagetes, Orkiestra Muzyki Nowej, austriacki Ensemble for New Music (ÖENM), oraz zespół wokalny Ekmeles z USA. Skweres jest laureatem kilkunastu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, na przykład Zemlinsky Prize 2019 oraz licznych stypendiów i nagród, takich jak Publicity Prize AKM w Austrii, Förderpreis der Stadt Wien (nagroda miasta Wiednia z kompozycji) i Kulturförderpreis der Stadt Regensburg (nagroda z dziedziny kultury miasta Ratyzbony). Wydawnictwami publikujacymi jego utwory są Doblinger Musikverlag w Wiedniu i Sikorski Musikverlage w Hamburgu.
Tomasz Skweres jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonicznej Orkiestry Ratyzbony oraz prowadzi intensywną działalność koncertową jako solista i kameralista, specjalizując się w muzyce współczesnej, występując na międzynarodowych festiwalach i dokonując licznych prawykonań dedykowanych mu utworów. Ponadto regularnie prowadzi kursy mistrzowskie oraz był wykładowcą wiolonczeli na dwóch niemieckich akademiach –Hochschule für Musik Detmold i Hochschule für Kirchenmusik und Pädagogik Regensburg.