1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr hab. Janina Nowak

PENTAX DIGITAL CAMERA

dr hab. Janina Nowak

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Pracę w Instytucie  Kultury i Sztuki Muzycznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej (przekształconej na Uniwersytet Zielonogórski) rozpoczęła w 1977r., prowadząc następujące przedmioty: indywidualną i zbiorową emisję głosu, kształcenie słuchu, dyrygowanie, zespoły wokalne i chór dyplomowy. Kolejne doświadczenia artystyczne, naukowe i dydaktyczne w zakresie dyrygowania, pracy z chórem, metodyki prowadzenia chórów, emisji głosu zespołowej i metodyki nauczania emisji, analizy partytur w tym chorału gregoriańskiego z semiologią oraz fonetyki języków, zdobyła  na  dwuletnim  Podyplomowym  Studium  Chórmistrzowskim (ukończonym w r. 1986) w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. W Studium utworzonym z  inicjatywy Ministerstwa Kultury i Sztuki, zajęcia m.in. prowadzili: prof. Józef  Świder,  prof.  Stanisław  Krukowski,  prof. Jan  Szyrocki,  prof. Jerzy  Zabłocki, ks. prof. dr Kazimierz Szymonik. Uczestniczyła w Seminariach i Sympozjach dla dyrygentów chórów w Gdańsku, Międzyzdrojach, Częstochowie, Warszawie. W kadencji 1989-90 była członkiem Rady Ekspertów do Spraw Chórów, powołanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1995r. uzyskała Kwalifikacje II stopnia w dyscyplinie artystycznej Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno – Instrumentalnych, decyzją Rady Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Zielonogórskiego mianowana w 1996 r.

Działalność artystyczna i dydaktyczna

W zielonogórskim Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. J. Korczaka w roku 1986 utworzyła Chór Żeński Polirytmia. Do chwili obecnej jest jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Swoją przygodę artystyczną rozpoczęła przygotowaniem i nagraniem analogowej płyty z Orkiestrą Symfoniczną FZ pod dyr. Szymona Kawalli. Swój dorobek artystyczny prof. Janina Nowak wraz z jej chórem zwieńcza kolejnymi, znaczącymi nagrodami muzycznymi, m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Legnica Cantat 19”, Grand Prix i Złoty Kamerton (dwukrotnie) na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Bydgoszczy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Artystycznych w Neerpelt (Belgia), II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Polifonicznych – Pescara 98 (Włochy). Chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie podczas Mszy Św. w intencji Polskiej Oświaty w Kościele Św.Krzyża (1998) i za granicą (Niemcy, Włochy, Austria, Belgia, Dania). Chór wielokrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując dzieła takie jak: Stabat Mater G. B. Pergolesiego, Stabat Mater Sz. Kawalli, Missa sti. Aloysii M. Haydna, Carmina Burana C.Orffa, Wersety Nadziei Cz. Grabowskiego, Requiem  W. A. Mozarta, wspólnie z chórami takimi jak: „Dumka” z Ukrainy, „Gloria” ze Lwowa, „Cantemus Domino” z Zielonej Góry oraz solistami m.in.: B. Betley, I. Kłosińska, B. Harasimowicz, A. Zdunikowski, K. Trylnik, R. Tesarowicz, A. Rehlis. W ramach współpracy polsko-niemieckiej wykonano dzieło R. Schumanna Paradies und Peri z Orkiestrą Symfoniczną z Cottbus  i Chórem Operowym Akademii Śpiewu (Cottbus) oraz Zielonogórskim Chórem „Polirytmia”. Miały miejsce dwa prawykonania utworów dedykowanych chórowi „Polirytmia”, których twórcami są zielonogórscy kompozytorzy: Czesław Grabowski –Hosanna- Pater Noster- Gloria  oraz Andrzej Tuchowski  – Akwarele I i II.

Inne zespoły wokalne utworzone i prowadzone przez prof. Janinę Nowak

/ 1979 – 1998 Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze. Chór nagrał płytę dla wytwórni Veriton – „Ptasie plotki” z muzyką I. O. Mańskiego i solistami: M. Olkisz-Chabros, A. Szweda, A. Hiolski. Na Ogólnopolskim Turnieju Legnica Cantat-17 chór wyróżniono za wykonanie utworów kompozytorów współczesnych. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej Chór wykonał Magnificat z Symfonii Dantejskiej Fr. Liszta.

/ dwa chóry utworzone przede wszystkim dla potrzeb studentów przygotowujących program na Koncert Dyplomowy z dyrygowania:

1994 – 1996 Studencki Chór Kameralny „Puls”

1997 – 1999 Kameralny Zespół Studencki „Scherzo”,

/ 1999 – 2001 Chór Mieszany „Moderato” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zespół dał wiele koncertów na Ziemi Lubuskiej i w Niemczech.

W latach 1984-88 podjęła współpracę z Teatrem Ziemi Lubuskiej im. L. Kruczkowskiego przygotowując wokalnie aktorów m.in. do Pastorałki L. Schillera, Arlekina F. Zabłockiego, Marty K. Zanussiego i do wykonania songów z Opery za trzy grosze K. Weilla.

Wielokrotnie była konsultantem na warsztatach wokalnych, jurorem w przeglądach muzycznych, konkursach i festiwalach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury (potem Regionalne Centrum Animacji Kultury) w Zielonej Górze.

Jest autorem publikacji:

Kształtowanie stylu wykonawczego zespołu chóralnego oraz Kształtowanie wokalne zespołu dziewczęcego do wykonawstwa muzyki współczesnej[w książce pod red. I. Marciniak: Problemy wykonawcze muzyki współczesnej, WSP, Zielona Góra,1998r].

Nagrody, odznaczenia, medale:Złoty Krzyż Zasługi (1985), Zasłużony Działacz Kultury (1986), Lubuska Nagroda II stopnia (1988), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1991), Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra(1992), Nagroda Pierwszego Stopnia Prezydenta Miasta Zielona Góra (2006).

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Adwokat Gdynia o whisky

Realizacja: Dab Hand Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij