1. Przejdź do głównej zawartości
  2. Przejdź do stopki

Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej

dr Katarzyna Kwiecień-Długosz, adiunkt

ja quang

Kompozytor i tłumacz, urodzona w Głogowie. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu (w klasie kompozycji prof. Mirosława Bukowskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem), na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia magisterskie na kierunku lingwistyka stosowana, studia podyplomowe w Szkole Tłumaczy i Języków Obcych, specjalność: tłumaczenie konferencyjne), a także w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej).

Laureatka konkursów kompozytorskich w Polsce: Pro Arte we Wrocławiu, wyróżnienie w kategorii pieśni (2003 r.), Vera Passio w Warszawie, nagroda główna za utwór Getsemani na chór mieszany (2004 r.), Srebrna szybka w Krakowie, wyróżnienie w kategorii utworów kameralnych za Mazurek na trio fortepianowe (2005 r.), a także za granicą: Reinl Preis 2003 w Wiedniu (Austria), III nagroda za utwór kameralny Quattro episodi (2003 r.), Suoni di fiaba w Vittorio Veneto (Włochy), II nagroda za utwór Cenerentola na fortepian na 4 ręce (2004 r.) oraz Alfredo Casella w Sienie (Włochy), nagroda główna za poemat symfoniczny The Island of the Fay (2004 r.). Jej utwory były wielokrotnie wykonywane w całej Polsce i za granicą (Szwecja, Niemcy, Włochy). Komponowała m. in. dla pianisty Marcina Dominika Głucha, dla Stowarzyszenia Mozart 2003 z Warszawy, chórów Politechniki Szczecińskiej, Towarzystwa Muzycznego Cantylena, chóru Cantemus Domino, chóru żeńskiego Polirytmia, na zamówienie organizatorów Internationales Chorprojekt – Niedergrafschafter Musikhighlight oraz Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz kraju związkowego Brandenburgii. W latach 2004-2005 w ramach stypendium Deutscher Musikrat dla młodych krytyków muzycznych publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, neue musikzeitung i Lausitzer Rundschau.

W roku 2012 przeprowadziła przewód doktorski w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Ponadto wykonywała liczne tłumaczenia tekstów o tematyce muzycznej, które publikowane były m. in. w czasopiśmie o muzyce współczesnej „Glissando” oraz w książkach „Nowa muzyka niemiecka” i „Nowa muzyka amerykańska” (wyd. Korporacja Ha!art). Od 2005 r. związana z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta i pełni funkcję kierownika Zakładu Teorii Muzyki. Jest także tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.

Kontakt:

e-mail:

Instytut Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. prof. Zygmunta Szafrana 19

Zielona Góra

65-516

Polska

Kodowanie: Dabhand.Studio

Serwis wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij